Hz Nuh Kaç Yıl Yaşamıştır?

Hz Nuh Kaç Yıl Yaşamıştır?

Nuh (as)’ın kaç yıl yaşadığı sürekli bir merak konusu olmuştur. Hz. Nuh’un çağımıza göre çok uzun bir ömür yaşamış olması elbette ki merak konusudur. Biz Hz Nuh’un yaşıyla ilgili bilgileri kutsal metinlerden okumaktayız.

Örneğin Kuran-ı Kerim’de:

‘Andolsun, biz Nuh’u kendi kavmine elçi olarak gönderdik, içlerinde elli yılı eksik olmak üzere bin sene yaşadı. Sonunda onlar zulme devam ederlerken tufan kendilerini yakalayıverdi. Böylece biz onu ve gemi halkını kurtardık ve bunu alemlere bir ayet (kendisinden ders çıkarılacak bir olay) kılmış olduk.’ (Ankebut,29/14-15)

Tevrat’ta ki bilgilere göre ise kimi peygamberlerin ömürleri şöyledir:

Hz. Adem (as) 930 yıl (Tekvin, Bab 5/5), Hz. Şit (as) 912 yıl (Tekvin. Bab.5/8), Hz. Nuh (as) 950 yıl yaşamıştır(Tekvin 9/29).

Yukarıda ki bilgilerden görüleceği üzere din literatüründe uzun ömürlülük olağan bir durumdur. Ancak şunu unutmamak gerekir ki, Allah (cc) yerlerin ve göklerin tek hakimi ve tek ilahıdır. Allah’ın gücü her şeye yeterdir. Nasıl ki bir kargayı 30 yıldan fazla yaşatıyorsa, bir kaplumbağayı 150 yıla yakın yaşatıyorsa bir insanı da bin yaşına kadar yaşatabilir. Taktir tamamıyla kendisine aittir.

Bizler, Kuran-ı Kerime iman ettiğimizden dolayı Kuran ne diyorsa o bizim için doğrudur. Ancak Kuran’da kimi bilimsel bilgi ve verilerin farklı şekillerde ifade edildiğini de unutmamak gerekir. Kuran-ı baz alırsak Hz Nuh’un 950 yıldan fazla yaşadığını kabul etmemiz gerekmektedir. Bunun daha iyi anlaşılabilmesi için zaman ve takvim kavramlarına da bakmak gerekmektedir.

Zaman, insanoğlu için göreceli bir kavramdır. Bu kavramın anlaşılır olması için de takvim denen sistemler geliştirilmiştir. Günümüzde kullandığımız gün, hafta, ay, yıl, yüzyıl gibi zaman kavramları farklı dönemlerde farklı zamanları ifade etmek için kullanılmıştır. Örneğin Asurlularda bir hafta beş gün olarak hesaplanmışken, eski yunanda bir ay 10 gün olarak hesaplanmıştır. Bu gibi örnekler de göstermektedir ki zaman algısı ve onun ifade edilişi için kullanılan kavramlar dönem dönem farklılıklar arz etmiştir.

Şimdi gelelim Nuh (as)’ın kaç yıl yaşamış olduğuna. Nuh (as)’ın yaklaşık olarak MÖ 3000 yılından önce yaşadığı düşünülmektedir. Bunun nedeni ise Sümerlerin Gılgamış Destanı’nda Nuh Tufanından bahsedilmiş olmasıdır.  O dönem de kullanılan takvim, ay takvimi üzerinden hesaplanmaktaydı. Böyle olunca o dönemde yaşamış Nuh (as)’ın yaşını hesaplamak için de farklı bir yol izlemek gerekecektir.

Günümüze göre otuz gün olan bir ayın, MÖ kullanılan Ay takviminde 1 yıl olarak değerlendirildiğini düşünürsek, 950 yıl halkı içinde yaşamış olan Hz Nuh’un, (950/12=79 civarı) yaklaşık olarak 79 yıl yaşadığı sonucu çıkar.

Ancak yukarıda bulunduğumuz çıkarım elbette ki farklı bir bakış açısıdır. Çıkarımlar ne olursa olsun, Allah (cc)’ın bir şeyin olması için, ona ‘Ol!’ demesi yeterlidir, bu ister insanın yaşıyla ilgili olsun, ister başka bir şey. Allah için hiçbir şey zor değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.