Yüz Özelliklerinin Oluşumu

Yüz Özelliklerinin Oluşumu Gerçeği

Anne karnında bebeğin yüz özellikleri ikinci ve üçüncü aylar arasında gelişir; ondan önce fetüs özelliksizdir. Bilimin bu yüzyılda edindiği bilgiyi Kuran bize 1400 yıl önceden bildirmektedir. Bakın Kuran bize fetüsü nasıl ifade ediyor.

Ey insanlar! Öldükten sonra dirileceğinizden kuşku duyuyorsanız şunu unutmayın ki, biz sizi topraktan, sonra nutfeden, sonra alakadan, sonra belli belirsiz et parçasından yarattık ki size (kudretimizi) açıkça gösterelim; ve biz dilediğimizin rahimlerde belirli bir vakte kadar kalmasını sağlarız, sonra sizi bebek olarak çıkarırız, ki daha sonra yetişkinlik çağınıza erişesiniz. İçinizden kimi erken vefat ettirilirken kimi de önceden bildiklerini bilmez hale gelinceye kadar ömrün en düşkün çağına eriştirilir. Öte yandan yeryüzünü kupkuru ve cansız görürsün; üzerine yağmur indirdiğimizde ise (bir de bakarsın) canlanıp kabarır ve her cinsten güzel bitkiler çıkarır. Kuran 22:5

“Khilka خلقة” özellikler anlamına gelir. “Mukhallaka مُخَلَّقَةٍ” özellikler sahibi demek. “Khair Mukhallaka غَيْرِ مُخَلَّقَةٍ” ise özelliksiz demektir. Bir başka ayette ise ceninin bu özellikleri, kemikleri etle giydirdikten sonra kazandığı bildirilmektedir.

Ardından nutfeyi (döllenmiş yumurta) alakaya (rahimde asılıp beslenen embriyo) çeviriyor, alakayı şekilsiz et (görünümünde) yapıyor, bu etten kemikler yaratıyor, daha sonra da kemiklere adale giydiriyoruz; nihayet onu bambaşka bir varlık halinde inşa ediyoruz. Yapıp yaratanların en güzeli olan Allah çok yücedir. Kuran 23:14

Bu ayette cenin bu özellikleri, kemiklere et giydirdikten sonra kazanır. Bu gelişim süreci de bilimle tamamen uyuşmaktadır. Yüz özelliklerinden önce kemikler ve kaslar oluşur. Omur, iskeletin ilk oluşan kısmıdır, ancak yine de kıkırdaktan yapılmıştır. Gerçek kemiğe dönüşen ilk kıkırdak mandibuladır (Gerçek kemiklerin ilk oluşumu 41. günde çene kemiğinde gerçekleşir. Üç gün sonra ilgili kaslar oluşur. Yüz özellikleri ikinci ve üçüncü aylarda oluşur). Kuran’da ki bu bilgi de bir kehanet değil tam anlamıyla bir gerçekliktir.

Yüz özelliklerinin oluşumu süreci bundan 1400 yıl önce Kuran’da bugünkü bilim ile paralel bir süreci anlatmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.