Kırmızı Pancarın Faydaları Nelerdir

Kırmızı Pancarın Faydaları Nelerdir?

Pancar olarak bilinen ve sahip olduğu vitamin, mineral ve besin değerleri sayesinde mutfaklarda popüler bir yere sahip olan kırmızı pancar, bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Böylece vücut, hastalıklara karşı daha dirençli olur. Şimdi Kırmızı Pancarın faylarını içeren makalemize başlayabiliriz.

Kırmızı Pancarın Faydaları Nelerdir?

1.Düşük kalori ve yağ içeren bir besindir. 100 gr kırmızı pancardaki besin değerleri aşağıdaki gibidir.

Kalori: 44

Protein: 1.7 gram

Yağ: 0.2 gram

Lif: 2 gram

C Vitamini: Günlük ihtiyacın % 6’sını

Folat: Günlük ihtiyacın  % 20’sini

B6 Vitamini: Günlük ihtiyacın % 3’ünü

Magnezyum: Günlük ihtiyacın  % 6’sını

Potasyum: Günlük ihtiyacın  % 9’unu

Fosfor: Günlük ihtiyacın  % 4’ünü

Manganez: Günlük ihtiyacın  % 16’sını

Demir: Günlük ihtiyacın  % 4’ünü içermektedir.

2. Kan Basıncının düzenlenmesi konusunda oldukça etkili bir besin kaynağıdır. Kırmızı Pancarlar, kan basıncını düşürücü bir etkiye sahip bileşenler içerir. Böylece kalp krizi, kalp yetmezliği ve inme riskinin azalmasını sağlar. Ancak bunun için, kırmızı pancarın düzenli tüketilmesi gerekmektedir.

3. Spor yaparken, kullanabileceğiniz bir besindir. Enerji verici bir besin olduğu için sporcu performansını arttırmaktadır.

Kırmızı Pancar Suyu

4. Kırmızı Pancar, potansiyel olarak bir dizi anti-enflamatuar özelliğe sahip olabilen betalainler adı verilen pigmentler içerir. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda iltihaplanmayı önlediği gözlemlenmiştir.

5. Sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmayı destekler. Bir su bardağı kırmızı pancar suyunda yaklaşık olarak 3,4 gr lif bulunur. Bu lifler, bağırsaklardaki iyi bakterileri destekleyip, sağlıklı bir sindirim sistemini destekler. Ayrıca lif, kolon kanseri, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet gibi kronik hastalık riskini azaltır.

6. Beynin zihinsel ve bilişsel işlevi yaşla birlikte azalır. Kırmızı pancar suyu tüketimi, kan damarlarının genişlemesini sağlayarak, beynin daha iyi beslenmesini desteklemektedir. Böylece insanlarda ki bunama riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

7. Bazı Kanser Türlerinin Önlenmesine yardımcı olur. Pancarların antioksidan içeriği ve antienflamatuar özelliği sayesinde kanser hücrelerinin büyümesini engelleyici özelliklere sahiptir. Yapılan araştırmalar, içeriğindeki betalain pigmentleri sayesinde prostat ve meme kanseri hücrelerinin büyümesini azalttığı tespit edilmiştir.

8. Diyet yapan insanlar için önemli bir besin kaynağıdır. Kalori ve yağ oranı düşük olması nedeniyle diyet yapanların rahatlıkla tüketebilecekleri bir besindir.

İçerdikleri protein ve lif sayesinde kilo kontrolüne yardımcı olur. Ayrıca lifler, insanlarda doyma hissi uyandırır.

Kırmızı Pancarı Nasıl Tüketmeliyiz?

Pancar Salatası

Kırmızı pancarın turşusu yapılarak tüketilebilir. Turşudaki suyu çok sağlıklıdır. Salataya doğrayarak tüketebilirsiniz. Ayrıca pancar yapraklarını ıspanak gibi pişirip tüketebilirsiniz. Her nasıl tüketirseniz tüketin, düzenli tüketmeye dikkat edin. Böylece etkisini çok daha çabuk hissedebilirsiniz.

*Koronavirüsü gibi virüslere karşı Kırmızı Pancar tüketelim.

Kaynak: https://www.healthline.com/nutrition/benefits-of-beets

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.