Define Ayakkabı işareti Anlamı ve Çözümü

Define Ayakkabı işareti Anlamı ve Çözümü

Define de ayakkabı işareti nedir? Definede ayakkabı işareti ne anlama gelir? Define de ayakkabı işareti eşkıya malı mıdır? Define ararken nelere dikkat etmeliyiz?

Define Ayakkabı işareti Anlamı ve Çözümü Nasıl Olmalıdır?

Define ararken karşımıza çıkabilecek işaretlerden biri de ayakkabı işaretidir. İlk ayakkabının ne zaman icat edildiği bilinmese de insanların uzun zamandır ayakkabı ve ayakkabı motifini kullandıkları bilinmektedir. Eski dönemlerde yaşayan insanlar, farklı kıtalarda yaşasalar bile aynı tarz ayakkabı kullandıkları yapılan arkeolojik kazılarda açığa çıkmıştır. Üzerinde bulunduğumuz Anadolu yarımadasında kullanılan ayakkabı ya eskiden beri çarık denirdi. Kayalarda bulunan bu ayakkabı işaretleri ayak işareti ile karıştırılmamalıdır. Kaya üzerinde bir, iki, üç veya dört tane ayakkabı işareti bulunabilir. Bu işaretler oyma veya kabartma olabilir.

Kaya üzerinde ayakkabı işareti bulunduğunda, bu işaretin yakınında ikinci bir işaret vardır. Bu işaret yaklaşık on metrekarelik alan içerisinde aranmalıdır. Define ikinci işaretin altında bulunur. Eğer ikinci bir işaret yoksa; işaretin bulunduğu kayanın altına çapraz bir şekilde delik açılmalıdır. Genelde define kaya dibine horosan harcı ile etrafı sıvanarak kapatılmış vaziyettedir.

Define ayakkabı işaretinin bulunduğu yerde, ayakkabının baktığı konumda yığma bir tepe ya da tepecik bulunuyorsa, define bu tepecikte gömülüdür. Ayakkabı işaretinin bulunduğu kaya kare bir şekildeyse büyük ihtimalle, bu kaya mahzen girişidir. Bu mahzene girildiği vakit karşımıza üç oda çıkar, birincisi ana hol ikincisi boş oda, üçüncüsü ise define odasıdır. İkinci odanın boş olması sizi yanıltabilir ancak odanın gün batımı yönünde define odasına giden bir girişi bulunur. Burada bulunan define paha biçilemez değerdedir.

Kaya üzerinde birden fazla ayakkabı işareti varsa ayakkabılar arası ölçülerek ikinci bir işaret aranır. Define ikinci işaretin altında yaklaşık iki metrede gömülüdür. Yanıltma amacıyla hemen kaya dibinde 50 cm de aldatma parası konmuş olabilir. Bu parayı bulunca kazmaktan vazgeçmeyin asıl servet altta yatmaktadır. Ayakkabı işaretinin büyüklüğü, definenin büyüklüğünü temsil eder, eğer işaret kabartma ise define heykel ve mücevherden meydana gelir, eğer işaret oyma ise bu definenin para, altın ve gümüş gibi toplama olduğunu gösterir.

Define aramak için gerekli izinlerin nasıl alınacağı konusu sitemizde detaylı olarak belirtilmiştir. Yasal izin olmadan kazı yapmayınız.

Unutulmaması gereken; yukarıda belirtmiş olduğumuz yorumlar siz defineci arkadaşların arazide ayakkabı işareti ile karşılaştığınız da farklı yorumlar sunabilmenize katkı sağlayacaktır. Ayrıca ille her işaretin altında define olacak diye bir kaide de yok. Dönem soygunu yemiş olma ihtimallerini de unutmayalım.

Fatih Arslan

2 thoughts on “Define Ayakkabı işareti Anlamı ve Çözümü

  • Haziran 11, 2024 tarihinde, saat 1:06 am
    Permalink

    Selamün aleyküm hocam nasılsınız hocam öncelikle bu ayakkabıyı yorum ve bu hoş yorumlarınızda dolayı da çok tesekurederim hocam hocam bende 4 çeşit ayakkabı define işareti mevcut tür hocam sizinle iletişim saglaya bilirmiyim şimdiden tesekurederim

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.