Define Haç işaretinin Anlamı ve çözümü

Define Haç İşaretinin Anlamı ve Çözümü

Define Haç işaretinin anlamı nedir? Definede Haç işaretinin çözümü nasıl yapılır? Her haç işareti gömü işareti midir?

Define Haç İşaretinin Anlamı ve Çözümü Nasıl olmalıdır?

Çoğu zaman define işareti zannedilen Haç işareti, bir define işareti olmaktan çok kutsal mekanları ifade eden bir semboldür. Haç; Hz İsa’nın çarmıha gerilmesini resmeden ve Hıristiyanlarca kutsal kabul edilen işaretlerden bir tanesidir.

Yerleşim Alanları ve Mezarlıklar Dışındaki Haç İşaretleri

Peki! Dağda taşta görülen haç işareti ne anlama gelir ve ne amaçla kullanılır, sorusuna cevap arayalım.

Define Haç işaretinin çözümü: Çoğu zaman define işareti olarak algılanan haç işareti Hz İsa’nın Haç’a gerilmesi ve sonrasında göğe yükselmesini ifade etmektedir. Hıristiyanlık için kutsal kabul edilen Haç işareti, bu kutsallığından dolayı Manastır, kilise ve özellikle mezarlık alanları belirtmek için kullanılır. Bu kutsallıktan dolayı da neredeyse bütün mezar taşlarına haç işareti işlenmiştir.

Sıradan insanların mezar taşlarında sıradan haç işaretleri yapılırken önemli kişilerin; prens, kral, papaz gibi kişilerin mezar taşları ise daha güzel ve daha işlemelidir. Hıristiyanlık inancında ölen insanlar, elbiseleri, takı, kılıç gibi eşyalarıyla gömülüyorlardı. Ancak bundan dolayı, bu mezarların birçoğu, hem kendi insanları hem çevre halklar tarafından soyulmuştur.

Mezarlık alanları, manastır ve kiliselerin dışında nadir de olsa Haç işaretinin define amaçlı olarak da kullanıldığı bilinmektedir. Define işareti olarak haç işaretinde Haç’ın uçlarından farklı olan tarafta inceleme yapılır. Örneğin uçlardan biri kısa ise uzun olan uçtan kaç santim kısa olduğuna bakılır. Aradaki fark kaç santim çıkarsa her santim için bir adım kabul edilerek define tespiti yapılır. Bu işaretin karşısında tümsek, çökme veya belirgin bir kaya altında olma ihtimali de yüksektir.

Yer tespiti yapan kişi bu aşamadan sonra Define Arama Yönetmeliğinde belirtilen yollar izlenerek kazı işlemi için başvurusunu yapabilir.

Unutulmamalıdır ki kaçak kazı yapmak suçtur ve hukuki yaptırımları vardır.

Define Haç İşaretinin Çözümü ile ilgili katkılarınızı bekleriz. Ayrıca Define Adası kategorisi adı altında konu ile ilgili bir çok define işaretin anlamı ve aklınıza takılan soruların cevabını bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.