Etrüskler Kimdir/Etrüskler Türk mü?

Etrüskler Kimdir/Etrüskler Türk mü?

Etrüskler Kimdir?

-İtalya’da hüküm sürmüş olan Etrüskler, Roma İmparatorluğunu kültürel ve siyasal olarak güçlü bir şekilde etkilemişlerdir.

-Kendi dönemindeki halklara nazaran ileri bir medeniyet kurmuş olan Etrüskler, bu sayede komşularına karşı siyasal bir üstünlük sağlamışlardır.

-8. Yy ila 3 yy arasında varlıklarını sürdürmüşlerdir.

-Romalılar Etrusci veya Tusci diye adlandırmışken, Yunanlılar, Tyrrhen/Tyrsen diye adlandırmışlardır. Tir(Tyr=ok, Tyren=oklar) kelimesi, İrani kökenli bir kelime olma ihtimalini değerlendiren kimi dil bilimciler, Etrüsklerin İrani bir kavim olma ihtimalini de göz önünde bulundurmaktadırlar. Ancak bir kavram üzerinden böyle bir yargıya ulaşmak elbetteki bilimsel yönü naif kalan bir iddiadan öteye geçemez.

-Etrüskler kendilerini Rasena diye tanımlıyorlardı. İtalya’da bulunan ‘Çocuk Emziren Kurt Heykeli’nin Etrüskten kaldığını iddia edip, Etrüsklerin Türklerle aynı atadan olduklarını iddia eden görüşler de vardır. Ancak yapılan testler sonrasında ‘Çocuk Emziren Kurt Heykeli’nin 15.yy da yapılmış olduğu görülmüştür.

-Roma İmparatorluğunun yükselişe geçmesi ve kuzeyden Kelt’lerin saldırıları sonrasında Etrüsk egemenliği son bulmuş. Roma kültür ve sanatına büyük etkileri olmuştur.

-Yunanlı tarihçi Heredot, Etrüsklerin Anadoludan İtalyaya göç ettiklerini söyler. Halikarnaslı Dionisus ise Etrüsklerin İtalyanın yerli halklarından olduğunu söyler.

-Etrüsk dili tam olarak çözülememiştir. Bundan dolayı, Etrüskleri her hangi bir dil ailesi grubu içerisine yerleştirme çabaları yersiz kalır.

-Etrüsklerin Türk olduğunu iddia eden görüşler vardır. Bunun yanında Semitik bir halk olduğunu iddia edenler de vardır.

Kaynakça: https://www.britannica.com/topic/Etruscan adreslerinden de yararlanılmıştır.

Etrüskler Kimdir/ Etrüskler Türk mü? konusuyla ilgili katkılarınızı bekleriz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.