Sincapların Özellikleri Nelerdir?

Sincapların Özellikleri Nelerdir?

Sincapgillerden, ağaçlar üzerinde, ağaç ve kaya kovuklarında yaşayan, genellikle yemişlerle beslenen, ince uzun gövdeli, çok tüylü, uzun kuyruklu, çok çevik, kemirgen bir memelidir.(Google Sözlük)

Sincapların Özellikleri Nelerdir?

-Sincaplar, dünyanın her yerinde karşılaşabileceğimiz (Avustralya ve Antartika hariç) gür kuyruklu kemirgenlerdir. Sincaplar, çayır köpekleri ve sıçanlar ile aynı familyaya aittirler.

-Bu kemirgenlerin dikkat çekici küçük gövdeleri vardır. Bir sincap, 6 metre uzunluğa kadar sıçramasını sağlayan dolgulu ayaklara sahiptir. Gözleri başlarının üzerindedir, böylece başlarını çevirmek zorunda kalmadan çevrelerinin büyük bir kısmını görebilirler.

-Bilinen 200’den fazla sincap türü bulunmakla birlikte üç ana türe ayrılırlar. Bunlar, ağaç sincapları, yer sincapları ve uçan sincaplardır.

-En küçük sincap Afrika cüce sincabıdır. Uzunluğu 7 ila 13 cm arasındadır, ağırlığı ise yaklaşık 10 gr civarındadır. Hintli dev sincap ise yaklaşık 90 cm uzunluğunda ve 1,8 kg ağırlığında olabilmektedir.

-Ağaç sincapları genellikle ağaçlık alanlarda yaşar. Yuvalarını ağaç kovuklarında yaparlar. Yer sincapları ise evlerini toprakta tüneller açarak yaparlar. Kimi yer sincapları ise kış uykusuna yatarlar.

-Uçan sincaplar ise yine ağaç sincaplarında olduğu gibi evlerini ağaçlara yaparlar. Ağaçtan ağaca veya ağaçtan toprağa ulaşmak için havada süzülürler. Uçan sincaplar havada yaklaşık 50 m kadar süzülebilirler.

 -Sincaplar haftada yaklaşık bir kilo yiyecek yerler. Sincaplar, fındık, ceviz, mantar, tohum ve meyve yemeyi severler. Ancak bunların yanında yumurta, böcek hatta yılan yedikleri bile olur.

-Kışa hazırlanmak için sincaplar yemeklerini toprağa gömerler. Kışın yiyecek bulamadıklarında depoladıkları yiyeceklerden beslenirler.

-Sincap türlerinin büyüklüğüne göre gebelik süreleri 1 ila 2 ay arasında değişir. Dişi sincaplar, bir kerede iki ila sekiz yavru doğurur. Yavrular kör olarak doğarlar.

-Yavrular yedi ila sekiz hafta sonra sütten kesilir.

-Sincapların ağızlarının önünde, yaşamları boyunca sürekli büyüyen dört dişi vardır. Bu dişler, diğer dişlerin aşınmamasını sağlar.

Kaynak: https://www.livescience.com/28182-squirrels.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.