Çin Seddi: Dünyanın En Uzun Duvarı

Çin Seddi: Dünyanın En Uzun Duvarı

Çin Seddi 21.196 km lik uzunluğu ile Dünyanın en uzun seddi. Peki bu set, nasıl, ne zaman ve niçin yapılmıştır? Tüm bu soruların cevaplarını ve Çin Seddi ile ilgili ilginç bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Çin Seddine, Çinliler kendi dillerinde Uzun Duvar ismini kullanmaktadırlar. Bu Duvarın inşası, bir dönemde değil, birbirinden farklı dönemlerde tamamlanmıştır. Diğer birçok halkın tarihinde olduğu gibi Çin Tarihinde ki yönetim periyodu da farklı ailelerce/ hanedanlıklarca idare edilmiştir.

Çin Seddi: Dünyanın En Uzun Duvarı

Zhou Hanedanı (MÖ 770-221) Kuzey halklarının yani Türklerin akınlarına karşı birden fazla duvar ördürmüştür. Bu hanedandan sonra Çin tarihi açısından önemli bir rol oynayan Qin Hanedanı (MÖ 221–207) mevcut duvarları birbirine bağlamıştır. Devamla Han Hanedanı (MÖ 206 – MS 220) bu duvarı batıya doğru genişletmiştir. Son olarak da Ming Hanedanı (1368–1644)       döneminde şimdiki başkentin çevresinde ki seddi inşa etmiştir.

Çin Seddi hem Türklerin/ Hunların akınlarını önlemek hem İpek yolu ticaret yolunun güvenliğini sağlamak amaçlı inşa edilmiştir.

Çin Seddi inşa edilirken, binlerce insan hayatını kaybetmiştir. Bu seddin inşası sırasında yaşanan adanmışlık, zorluk, açlık, sefalet ; onlarca hikaye, efsane ve şiirin ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Çin Seddi sadece bir duvar değil, ayrıca üzerinde gözetleme kuleleri ve kalelerle donatılmıştır. Birkaç km arası gözetleme kuleleri inşa edilmiş ve düşman yaklaştığında ateş yakarak haberleşerek takviye asker gelmesi amaçlanmıştır.

Burada ilginç bir bilgi devreye girmekte. Acaba Çinliler haberleşmek için ne yakıyorlardı? Çalılarla karıştırdıkları Kurt Dışkısı ile. Evet! Kurt Dışkısı. Kurt dışkısı yoğun bir dumana neden olduğu için o dönem Çinlilerince kullanılmıştır.

Çin Seddinin yüksekliği 5 ila 8 metre arasında değişmektedir. Duvar, Tepelerin sırtlarından inşa edildiği için aşağıdan bakan için çok daha yüksek görünmektedir.  4-10 metre arası en genişliğine sahiptir.

İnsan ve erozyon etkisi nedeniyle yaklaşık 2 bin km lik duvar yıkılmış veya yok olmuş durumdadır. Dünyanın yedi harikası içerisinde yer alan Çin Seddi’nin korunması için Çin hükümeti sıkı önlemler almış durumdadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.