Merak Edilen İlginç Bilgiler

Merak Edilen İlginç Bilgiler

Merak Edilen İlginç Bilgiler

Fotoğraf Nasıl Çekilir?

Fotoğraf makinemize koyduğumuz filmler ışıktan etkilenir. Çekmek için düğmeye basınca objektifin içinden küçük bir pencere açılıp kapanır.

Böylece ışıkla birlikte çevrenin görüntüsü de filmin üstüne düşmüş olur.

Işık ve gölgenin şiddetine göre filmin üzerine düşme açısı belirlenir. Negatif olan bu görüntü önce pozitif hale getirilir sonar da fotoğraf kağıdı üzerine düşürülür.

 Uçak Gürültüsü Neden Evimizi Titretir?

Sesler havayı titreştirerek uzağa taşır. Titreşen moleküller çarptıkları yeri de titreşim altına alırlar.

Uçaklar büyük gürültü oluşturdukları için, oluşturdukları titreşim de fazla olur. Bu nedenle evimizi ve penceremizi sallayabilir, ancak havasız ortamlarda ses iletilemez.

Karanlıkta Kedilerin Gözü Neden Parlar?

Kedilerin gözünde ışığı yansıtan bir madde bulunur. Ağ tabakasının arka kısmındaki bu madde üstüne düşen bu ışığı birkaç misli şekilde geri yansıtır.

Su Neden Ses Çıkarır?

Bir ırmağın yada bir bardaktan bir bardağa boşalttığınız suyun sesini dinlediniz mi hiç?  Su sesinin dinlendirici bir etkisi vardır. Bu kulağa hoş gelen sesi, suyun içinde hareket eden kabarcıklar çıkarır. Tıpkı bir zilin sallanan tokmağı gibidir bu kabarcıklar. Önce sıkışırlar sonra havalarını boşaltırlar. Bu hava kabarcıklarını bir bardaktan diğer bardağa boşalttığımızda suyun içinde rahatlıkla görebiliriz.

Gök Neden Gürler?

Şimşek çakması sonucunda ortaya çıkan sıcaklık havayı ısıtır ve genleştirir. Bu genleşme sonucunda birbirinden hızla uzaklaşan hava molekülleri gök gürültüsünü oluştururlar.

İnsan Neden Horlar?

Boğazımızda sarkık duran bir et parçası vardır. Ağzımızı iyice açınca aynaya bakarsak bu et parçasını görebiliriz. Sırt üstü ve ağzı açık şekilde uyuyan insan derin derin nefes alınca bu et parçası titreşir ve “horultu” diye diye adlandırdığımız sesin çıkmasına neden olur. Kişi ağzını kapatır veya yönünü değiştirirse horultu kesilmiş olur.

Yırtılan Kağıttan Niçin Ses Çıkar?

Selüloz liflerinden oluşan kağıtları yırttığımızda bir ses duyarız. Kağıdı ne kadar hızlı yırtarsak ses de o kadar fazla olur. Yırttığımız kağıdın lifleri koparken bir titreşim meydana gelir. Bu titreşim havada ses dalgalarının oluşmasına neden olur. Kağıdı hızla yırtarsak belirli bir zaman aralığında daha fazla lif yırtmış oluruz. Kısa zamana sığdırılan çok sayıdaki titreşim sesin perdesinin de yükselmesine neden olur.

İnsan Cesedi Neden Çok Pis Kokar?

Bütün canlılar öldüklerinde vücutları kokar. Ancak bu kokma, o canlının boyutu ve beslenme şekliyle alakalı olarak değişebilmektedir. Canlılar içerisinde cesedi en pis kokan canlı ise insandır. Bunun nedeni ise, insanın çok farklı beslenme alışkanlığının olması ve işlenmiş gıda tüketmesidir. Ceset çürümeye başladığında vücuttaki bu kimyasalların serbest kalmasıyla kokular yayılmaya başlar ve tarifi imkansız bir koku ortaya çıkar.

* Merak Edilen İlginç Bilgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.