Sultan II Abdulhamid Han

Sultan II Abdulhamid Han

Sultan Abdulhamid’in babası Abdulmecid annesi Tirimujgan Kadınefendidir. 21 Eylül 1842 tarihinde dünyaya gelmiştir. 11 yaşında öksüz kaldığı için çocuğu olamayan Piristu Kadınefendi’nin himayesine babasının emriyle verildi.

Tahsiline büyük önem verilmiş ve bunun sağlanması üzere birçok özel hoca görevlendirildi. Hatta eğitimi için yabancı hocalardan da eğitim almıştır.

Babasının ona karşı soğuk tavrı, ana sevgisinden mahrum oluşu ve taht varisliği için zayıf bir aday oluşu gibi nedenlerle saray da pek göze batan biri olamamıştır. Bu ortam, içine kapanık bir kişilik kazanmasına neden olmuştur.

Zeki ve kültürlü oluşunun yanı sıra sessiz ve düşündüklerini açığa vurmuyor oluşu saray halkı ve devlet büyükleri tarafında kendisine karşı bir cephe oluşmasına sebep olmuş ve bu çevrelerce hep dışlanmıştır.

Pertevniyal kadın sayesinde amcası Sultan Abdulaziz’e yaklaşabildi ve kendisine rahat bir ortam sağladı.

Mısır gibi birçok bölgeyi ziyaretlerde bulunarak kendini geliştirdi.

Toprak hayvan borsa ve ticaret faaliyetlerinde bulunarak hatırı sayılır bir servete sahip oldu. Tahta geçtiğinde servetinin 100000 altını aştığı iddia edilir.

31 Ağustos 1876 da tahta çıktı. Osmanlı devletinin 34. Padişahı ve 113. Halifesi olmuştur.

33 yıl süren hükümdarlığında Osmanlı sınırlarını dış güçlere karşı korumuş ve parçalanma sürecince olan Osmanlı İmparatorluğunu, dehası sayesinde emperyalist devletlere yedirmemiştir.

Devlet ve hilafet mührüne elini abdestsiz sürmeyecek kadar dindar bir yaşam ortaya koymuştur. Güçlü bir hafızaya sahip ve tertip ve düzene önem verirdi. Devlet işleriyle ilgili önemli bir haber gelirse uykusundan dahi uyandırılmayı emretmiş pek çok kesimle ilişkilerde bulunarak yararlı gördüğü deneyimlerden yararlanmıştır.

1878 ‘de 1. Meşrutiyeti, 1908’de ise II. Meşrutiyeti ilan etmiş. 1909’da tahttan indirilmiştir. Tahttan indirilmesiyle Osmanlı İmparatorluğu da parçalanmaya başlamış.

Bir dönem baskıcı bir padişah olduğu iddiasıyla ona cephe alan ileri gelen birçok din ve siyaset adamı, imparatorluk parçalanmaya başladığında, hata yaptıklarını itiraf etmişlerdir.

Sultan II Abdulhamid Han 10 Şubat 1918 de İstanbul Beylerbeyi Sarayı’nda vefat etmiştir.

Türbedar ve Ulu Hakanın Rüyası

Cennetmekan Sultan II Abdülhamit Han döneminde Yavuz Sultan Selim’in türbedarlığını yapmakta olan bir zatın, şiddetli geçim darlığının kendisine verdiği sıkıntılı ruh haleti içinde; “Bir de evliyadan olduğunu söylerler. Yıllarca rütbedarlığını yaptım, yoksulluk içindeyim” diyerek türbeye hiddetle vurur. Ertesi sabah aniden Abdülhamid Han, türbedarı huzuruna çağırarak bir yıllık ihtiyacının hepsini karşılar. Çünkü Abdülhamid Han, gece rüyasında ceddi Yavuz Sultan Selim tarafından haberdar edilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.