Asya Hun Devleti

Asya Hun Devleti (MÖ 220-MS 216)

İlk Türk Devletlerinin Orta Asya’da kurulduğu bilinmektedir. Bu Türk Devletlerinin kuruldukları bölgeler geniş bozkırlara sahip olup, konar göçer bir hayat sürmüşlerdir.  İlk Türk Devletlerinde olduğu gibi Asya Hun Devletinde ana gelir kaynağını hayvancılık oluşturuyordu.

Hayvanlardan yiyecek, giyecek, yük taşıma ve savaş alanında yararlanmışlardır.

Asya Hun Devleti bilinen ilk Türk devletidir. Orta Asya da kurulmuştur. Bilinen ilk Hükümdarı Teoman’dır. Başkenti Ötüken’dir. Ötüken Türklerin yeryüzünde ilk var oldukları ve buradan dünyaya yayıldıkları yer olarak kabul edilmektedir. 

En güçlü olduğu dönemler Mete han dönemidir. Metehan korkusuz, cesur ve çok zeki bir hükümdardı. Türklerde ordu sisteminde ‘Onlu Sistemi’ geliştirmiştir. Metehan Onlu Sisteme geçirdiği ordularıyla Orta Asya’ya hakim olmuştur. Çinliler, Hun saldırılarına karşı Çin Seddini inşa etmişlerdir. Metehan’ın vefatından sonra Asya Hunları giderek zayıflamış, bölünmüş ve zamanla Çin hakimiyeti altına girmiştir.

Asya Hun Devleti Neden Önemi?

-Tarihte bilinen ilk Türk Devletidir.

-Tarihte bilinen ilk Türk hükümdarı Teoman’dır.

-Çin Seddinin yapılmasına sebep olan devlettir.

-Çinlileri hakimiyeti altına alan ilk Türk Devletidir.

-İlk olarak Onlu Sistemi uygulayan ilk Türk Devletidir.

-Orta Asya’da Hunlar hakimiyetlerini kaybedince kavimler halinde Avrupa’ya doğru göç etmeye başlamışlardır. Bu göç sırasında karşılaştıkları kavimleri de göç ettirmişlerdir. Bu olaya Kavimler Göçü denir.

Bu olay sonucunda:

1-Birçok kavim yer değiştirmiştir.

2-Avrupa’nın etnik yapısı değişmiştir.

3-Roma imparatorluğu Doğu Roma ve Batı Roma olarak ikiye ayrıldı.

4-İlk çağ sona erdi ve Ortaçağ başladı.

5-Avrupa’nın bugünkü etnik yapısı şekillendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.