Yürümeye Başlayan Çocuklara Karşı Sabırlı Kalmanın Yolları

Yürümeye Başlayan Çocuklara Karşı Sabırlı Kalmanın Yolları

Çocuklar, Allah’ın insanoğluna verdiği en harika nimetlerdendir ama kabul etmelisiniz ki, onlar her zaman melek değiller. Yeni yürümeye başlayan çocukların sabrınızı sık sık test etmesi oldukça doğaldır çünkü bu çocukların enerjisi maximum düzeyde olup, davranışlarını geliştirme eğiliminde olup, neyin doğru neyin yanlış olduğunu keşfediyorlar.

Şüphesiz küçük çocuklarla hele yeni yürümeye başlayan çocuklarla baş edebilmek tam anlamıyla bir sanattır. Bu sanatın ilk kapısı ise sabırdır. Peki, yeni yürümeye başlayan çocuklara karşı sabırlı kalabilmek için ne yapılmalı? Bunlardan bazıları için aşağıdaki ipuçlarını izleyin:

Çocuğunuzla çocuk olun…

Böyle durumlarda yetişkin gibi düşünmeyi bırakmalısın! Çoğu zaman, özellikle küçük çocuklarda, davranışlarını bilinçli olarak yapmazlar. Esas olarak ya hayal kırıklığından ya da masumiyetten kaynaklanıyor. Bu yüzden “kötü” davrandıklarında, bunu bir öğretim anı olarak ele alın – söylemeniz gereken şeyi söyleyin, sorular sorun ve sonra devam edin. İstediklerini doğru bir şekilde iletemezlerse, harekete geçeceklerini bilerek ekstra sabra sahip olun. Kendinizi onların yerine koyun ve onların seviyesinde, onları anlamaya çalışın.

Onlara seçenek sunun…

Kimse bütün gün ne yapacağının söylenmesini istemez, çocuklar bile. Neredeyse her şeye “hayır” denmesi doğal olarak onları hayal kırıklığına uğratacaktır. Bir şey isterlerse ve siz buna izin vermezseniz, onlara başka bir seçenek sunun. Örneğin, küçük çocuğunuz yatmadan hemen önce bir lolipop isterse, niye alamayacağını kibarca açıklayabilir ve bunun yerine bir bardak süt verebilirsiniz. Bu şekilde, hiçbir şey yapamayacağını veya hiçbir şeye sahip olamayacağını hissetmez.

Kendi davranışınızı gözlemleyin…

Çocuklar sizi izler ve eylemlerinizi sandığınızdan daha fazla anlayıp uygular. Çok mızmızlanırsanız, televizyonda iyi bir şey olmadığında şikayet ederseniz, üzüldüğünüzde sesinizi yükseltirsiniz veya yemekte yemeğinizi bitiremezseniz!!! Kendiniz bazı kötü alışkanlıklar gösterirken küçük çocuğunuzun mükemmel davranışlar sergilemesini beklemeyin. Çocuğunuz, sizin etrafınızda iken söylediklerinize veya yaptıklarınıza her zaman dikkat edin, çünkü siz onların rol modelisiniz!

Bırakın kimi şeyler olsun…

Alabileceğiniz en iyi ebeveynlik tavsiyelerinden biri – küçük şeylerle uğraşmayın. Zemine boya dökerlerse, rujunuzla oynarlarsa veya başka bir hata yaptılarsa, çıldırır ve çocuğunuzu azarlarsanız gerçekten zamanınıza ve enerjinize değmez. Hatayı düzeltin ve öyle bırakın. Basitçe söylemek gerekirse, bırakın çocuklar çocuk olsun!

Çocuklar, ebeveynlerinin sinirlerini bozmazlarsa, çocukluklarını maksimize edemezler! Yeni yürümeye başlayan çocuklara karşı sabırlı kalmak için bu etkili ipuçlarını takip edin!

Yazar: Angela Kidd , Yürümeye Başlayan Çocuklara Karşı Sabırlı Kalmanın Yolları…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.