İslamda Küçük Yaşta Evlilik Var Mı?

İslamda Küçük Yaşta Evlilik Var Mıdır?

İslamda küçük yaşta evlilik var mı sorusuna en güzel cevabı, Kuranı Kerim vermektedir.

Nisa Suresi 6. Ayette Allah (CC) diyor ki; ‘Yetimleri, evlenme çağına gelene kadar deneyiniz. Eğer olgunlaştıklarını görürseniz, hemen mallarını kendilerine teslim ediniz.’

Ayet açık bir şekilde ifade etmektedir ki, buluğ çağı ile olgunlaşmak birbirinden farklı evreleri göstermektedir. Öncelikle buluğ çağına girilmesi, evlilik çağına girilmesi anlamına gelmiyor. Ev, para, mülk idaresini yapabileceklere kanaat getirilen yetimlere mallarının ancak o zaman verilmesi gerektiği belirtiliyor. Buluğa girmek belirleyici unsur değil, önemli olan kişinin olgunlaşma evresine girmiş olmasıdır.

Ev ve çocuk idaresi hem kız hem erkek çocuklar için büyük sorun olacağından, elbette ki bunların evliliğinin ancak olgunluk evrelerine girmeleriyle mümkün olabileceği ortadadır. O yüzden, İslamda çocuk yaşta evlilik varmış gibi göstermek, affedilecek bir hata veya niyet değildir.

Burada vurgulanması gereken bir diğer konu, Hz Aişe ‘nin Hz Muhammed (as) ile kaç yaşında evlendiği konusudur. Malumunuzdur ki İslam ortaya ilk çıktığında Müslümanlar çok büyük baskı altındaydı. Müşrik ve Yahudiler, Hz Peygambere olmadık iftiralarda bulunuyor onu küçük düşürmeye çalışıyordu. Şayet Hz Aişe ile olan evlilikleri o dönem toplumu tarafından ayıplanan bir durum olsaydı elbette ki bunlar boş durmayacaklardı. Bunu bir şekilde dillendirip Hz Peygamber ve İslam aleyhine kullanırlardı. Ancak böyle bir harekete yönelmemiş olmaları o dönem için Hz Peygamber ile Hz Aişe arasındaki evliliğin gayet normal karşılandığını göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.