İlk Türk İslam Devletleri

İlk Türk İslam Devletleri

Türkler İslamiyeti Neden Kabul Ettiler?

Türkler İslamiyet den önce Tek Tanrı dinine inanmaktaydılar. Tek Tanrı Dini, (Tengricilik) tek tanrıya ve ölümden sonra yaşama olan inancı belirtmekteydi. Aslında Türkler tarihleri boyunca farklı dinlere inanmışlardır. Dinler insanların, giyim, yaşam ve yaşayış biçimlerini önemli ölçüde belirlemektedir. Gök Türk Devleti tek tanrı inancına sahip göçebe yaşam sürerken, Uygur Devleti Maniheizm Dinini benimseyip yerleşik yaşama geçmişlerdir. Peki Türklerin İslamiyet ile tanışmasında etkili olan etmenler nelerdir.

Talas Savaşının Etkisi:

Türkler İslamiyet’i Kılıç zoruyla değil gönül rızası ile kabul etmişlerdir. 751 yılında Çin ve Abbasiler arasında yapılan savaşta Türkler, Abbasilerin tarafında yer almışlardır. Bu savaşta Türkler (Karluklar) ile İslamiyet arasında bir yakınlaşma ve yakından tanıma ortamı oluşmuştur. 751 yılında Talas savaşından sonra İslamiyet’i Kabul eden ilk Türk Boyu Karluklar olmuştur. Daha sonra büyük topluluklar halinde İslamiyet’i benimseyerek, uzun yıllar İslam sancaktarlığı görevini üstlenmişlerdir.

Dini Etkiler:

Gök Tanrı, Tengricilik ve Tek tanrı inancında olduğu gibi İslamiyet’te Tanrının tek olduğunu ve ölümden sonra ahiret inancından bahis etmektedir.

Sosyal Etkisi:

İslamiyet’te, halk tabakalara ayrılmazdı. Kast sistemi yoktu. Evlilikte eşlerin karşılıklı gönül rızası aranırdı. Kölelik sistemine karşı çıkılmaktaydı. Eski Türk geleneklerinde erkekler gibi kadınlar da sosyal yaşamda daima söz sahibi olmuşlardır. Ayrıca eski Türk Devletlerinde toplumsal bir kast sistemi yoktu.

Türklerin İslamiyeti Kabulü Ve İlk Türk İslam Devletleri

İlk Türk İslam Devletleri

-Karahanlılar,

-Tolunoğulları,

-İhşidler,

-Gazneliler,

-Büyük Selçuklu İmparatorluğu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.