Hazreti Aişe Kaç Yaşında Evlenmiştir?

Hazreti Aişe Kaç Yaşında Evlenmiştir?

Aişe validemizin peygamberimizle kaç yaşında evlendiği ile ilgili iddialar islamdan uzak insanlar tarafından sık sorulan sorulardan bir tanesidir.

Ancak, bu düşüncenin kaynağı da Hadisçi Buhari hazretleridir. Buhari’de Hz. Aişe’nin 9 yaşında evlendiği belirtiliyor.

Hz Aişe kaç yaşında evlenmiştir, sorusunun cevabına gelirsek; Hz Aişe, ablası Hz Esma’dan 10 yaş küçüktür. Hz. Esma hicri 73 yılında 100 yaşında iken vefat ettiği bilinmektedir. Hicrette yani miladi 622 senesinde Hz Esma 27-28 yaşlarında ise kardeşi Hz Aişe ise 17-18 yaşındadır. Ayrıca Peygamberimiz Muhammed Mustafa (sav)’in cinsel arzuları dolayısıyla Hz Aişe validemizle evlendiğini iddia edenler; Hazreti Muhammed (sav)’i ya tanımıyor ya da art niyetli insan bozuntularıdır. Öyle bir eğilimi olsaydı, Mekke’li müşriklerin davasından dönmesi için dünyaya dair her türlü zenginlik teklifini reddetmezdi.

Aişe Validemiz’in Peygamberimiz ile evlenmesinde yaşı 18-20 yaş aralığında olması gerekmektedir. Ayrıca yüce peygamberimiz Muhammed (sav) ihtirasları peşinde koşan biri olmuş olsaydı, sıradan bir hayat yaşamaz, saraylarda yaşar, her türlü dünya nimetinden faydalanırdı.

Ayrıca, o dönem müşrikleri ile Yahudileri, Allah’ın Peygamberine her türlü iftirayı, karalamayı yaparken, o dönem Arap ve Yahudi toplumları bu evlilikle ilgili en ufak bir söylenti bile çıkarmamışlardır. Bu da Hz Peygamber ile Hz Aişe arasında ki evliliğin gayet normal karşılandığını da göstermektedir.

Peygamberimizin hayatını bilmeyen elbette ona atılan iftiralara inanır. Bizim öncelikli görevlerimizden biri de Hz Peygamberimizin hayatını okuyup anlamaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.