Define İşaretleri ve Çözümleri

Define İşaretleri ve Çözümleri

Define işaretleri ve çözümleri ile ilgili öncelikle bir işaretin tek bir anlam ifade etmediğini belirtmek gerekir. Doğu da ayak işareti define işaretini belirtebiliyorken batı da genelev simgesi olarak kullanılmaktadır. Ancak bu ayak izi antik bir şehir merkezinde ise genelev işaretidir. Yoksa kırsalda bulunan ayak izlerinin anlamı define olabilmektedir.

Bu yazımızda daha çok çözülmüş işaretler üzerinde durulacaktır ki diğer işaretler, daha çok o coğrafyanın konumu göz önünde bulundurularak değerlendirilebilir.

Define İşaretleri ve Çözümleri

Define Ayak izi işareti:

Ayak izi, en bilinen ve çözümü en basit olanlardan bir tanesidir. Öncelikle ayak işareti bir adet ise ve parmak sayısı 5 ise, define ayak işaretinin olduğu taşın ya altındadır, ya da hemen önündedir. 1 metreye kadar kazıldığında gömüye ulaşabilirsiniz.

Ayak izinin bir parmağı eksik ise, eksik parmağın bulunması gerekmektedir. Define eksik parmağın bulunduğu taşın altında veya önündedir.

Çift ayak izi var ise, bunun iki şekilde değerlendirilmesi gerekmektedir. Yerleşim yerinde bulunuyorsa genelev işaretidir. Dağlık arazide bulunuyorsa bulunduğu taşın önü ve altında bulunur.

Define Kare Oyma-Yuvarlak Oyma- V Harfi-Ters V-Kayada Bulunan Pencere İşareti

Bu işaretlerin hepsi, kaya içi veya oda mezar işaretidir. Mezar, ya işaretin olduğu kayada, veya yakının da toprak altında aranmalıdır.

Bu mezarların tespitinde, Gradyometre tarzı yeraltı görüntüleme sistemleri, Demir Şişler veya çubuklar kullanılarak tespit edilebilir.

İçerisinde bulunabilecek nesneler ise; gözyaşı şişeleri, takılar, kişisel eşyalar, para, heykel gibi nesnelerdir. Boş olan mezarlarda çıkabilmektedir.

Küçük Oyma (Delik) İşareti

Define işaretlerinden yaygın olarak kullanılan bir diğer işaret, taşlarda bulunan deliklerdir. Bu delikler, Para Kasası işaretidir ki, genelde işaretin karşısında ki taşın içine yerleştirilmiştir. Bir çekiç ile taşa vurarak tespit yapabilirsiniz.

Haç İşareti

Haç işareti; mezarlık alanlara, kiliselerin olduğu yerlere yapılan bir işarettir ki define işareti değildir. Ayrıca Mezar taşı üzerinde ki haç işaretleri de ha keza mezarlık ve kilise işaretidir. Hıristiyan mezarlarını da tahrip etmeyin. Çoğu zaten çok önceden kazılıp, altüst edilmiştir.

Ölüleri rahatsız etmek size zenginlikten çok fakirlik getirir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.