Tanrı Var Mıdır?

Tanrı Var Mıdır?

Günümüzde Batı kültürünün materyalist ve pozitivist yaşam anlayışı, batı insanını inançsız ve bencil bir ruh haline sürüklemiştir. İnançsız ve bencil bir ruh hali ise insanı yalnızlaştırmış ve kendine yabancılaştırmıştır.

Peki! Batı insanının bu ruh halinden kurtulması nasıl gerçekleşebilir? Bunun çaresi Tanrıya ve dine sarılmakla gerçekleşebilir. Yahudilik ve Hristiyanlıkta ki tutarsız inançlar ile Müslümanların İslam’ı pratikte yaşayamamaları, insanları Tanrısızlık inancına sürüklemektedir. Yeni bir başlangıç için her şeyi sil baştan sorgulamalıyız.

İlk olarak “Tanrı var mıdır?” sorusuna cevap arayalım. Bu soruya yaklaşım şu şekilde olabilir.

Madde nereden gelmiştir. Ya Tanrı yaratmıştır ya da kendiliğinden var olmuştur. Bilim adamları evrenin yaratılmasını bing bang (Büyük Patlama) teorisi ile açıklamaktadır. Bing bang teorisinin temeli ise bir enerji patlamasıyla açıklanmaktadır. Peki! Bu enerji nasıl var oldu? Kaynağı neydi? Kendiliğinden mi var olmuştu?

Elbette ki kendiliğinden var olamaz. Bir güç onu var etmiştir. Bu yüzden Tanrı yok diye, kendinizi kandırmayın. Çünkü madde varsa, Tanrı da vardır. Ancak Yaratıcıya karşı olan sorumlulukların yerine getirilmesinden kaçan insanların barınağıdır Tanrısızlık.

Tanrı, evreni yarattı ve sonrasında dünyayı insan için yaşanılır bir yer yaptı. Ama pozitivist bilim, insan ve diğer tüm canlıların evrim sonrası oluştuğunu iddia etmektedir.

Peki! Bu evrim teorisi gerçek mi? Bir canlı hücrenin oluşması doğa şartlarında mümkün mü? Elbette ki hayır! Karmaşık ifadelerle bu süreci anlatan bilim adamları var ama bu ne mantıki ne bilimseldir. Ayrıca evrim teorisini destekleyen hiçbir araform da bulunabilmiş değildir.

Tanrı evreni yarattı, sonrada bilinmek için insanı yarattı. İnsanlara emir ve yasaklarını iletebilmek için peygamberler göndermiştir. Gelen peygamberlere geldikleri toplum tarafından deli, yalancı, sihirbaz denmiştir. Bu peygamberler inananların sayısı her zaman az olmuştur. Sonra bu inanç sahipleri öldükten sonra, gelenler bu dini tahrip etmişler, sonrasında Tanrı yine peygamber göndermiştir.

Bu böyle devam etmiştir ve en son Hz Muhammed (sav)’i peygamber olarak göndermiştir. Eski Ahit ve yeni Ahit’e Tanrı sözü demek yanlış olur çünkü her iki kitapta din adamları ve takipçileri kendi düşüncelerini de eklemişlerdir ama Kuran ilk günkü gibi değişmeden günümüze kadar gelmiştir. MS 632 yılındaki Kuran ne ise günümüzdeki de aynıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.