Define Nerede Aranmalı

Define Nerede Aranmalı

Hazine aramak ve bir gün bir define bulup zengin olacağım düşüncesi, insanı bu konularda hep diri tutar. Bu insanların aklında, “define nerelerde aranmalı, defineyi nerede bulabilirim, define nerede olur, defineyi kim bulmuş” gibi sorular hep canlıdır. Sosyal medyada, televizyondaki haberlerde, define haberleri çıktığında pür dikkat kesilirler.

Yıllarını, servetini bir define bulma umuduyla harcayan nice insanlar vardır. Her şeylerini kaybetmelerine rağmen ısrarla içlerinde ki ümidi yitirmeyen insanlarda vardır. Bu aslında hobi ve iş olmaktan çıkmış hastalık halini almıştır. Hastalıklı bu hal maalesef insanın hayatını ailesiyle birlikte yaşanmaz hallere sokmaktadır.

İnsanların kaçırıldığı, yetmedi öldürüldüğü bu definecilik neyin nesidir diğer bu deyişle define nedir sorusuyla başlayalım.

Define; geçmişte insanların, eşkıyaların, devletlerin tek başlarına veya bir araya gelerek müştereken sahip oldukları servetleri bir yere gömmeleridir. Peki define işi sadece gömüden mi ibarettir. Tabi ki hayır! İnsan için para eden veya hobi amaçlı geçmişe dair bulunan her nesne aslında birer definedir. Elbette beklentiler farklı olsa da önemli olan insanın bulduğu nesne ile mutlu olabilmesidir.

Define Nerede Aranmalı?

Define veya para eden her şey her zaman için toprağa mı gömülür. Tabi ki hayır! Aşağıda definelerin nerelere gizlenebileceğini maddeler halinde sıralayacağım.

1-Define, yerleşim yerlerinin olduğu yerlerde olur. Bu yerlerdeki defineler, genel olarak, duvar içlerine oluşturulmuş Niş içerisine, kapı girişine, evin herhangi bir köşesine konulur.

2-Yerleşim yerlerine yakın su kaynakları, mağaralar veya belirgin kayalar temel işaret olarak kabul edilip bunlara yakın yerlere, sağına soluna veya altına gibi yerlere gömülür.

3-Yerleşim yerlerini birbirine bağlayan güzergâhlar üzerine gene dikkate değer taş, mağara, göze veya ağaç çevresine veya altına yerleştirilir.

4-Son dönem gömülerinden kimileri Mezarlık alanlarında mezar süsü verilerek gömülmüştür. Bu düşünce dolayısıyla birçok mezar maalesef tahrip edilmiştir.

5-Mabetlere ait olan hazineler de gene mabedin eşiğine, içine, etrafına veya duvarına konur.

Yukarıda iki ve üçüncü maddelerde bahsettiğimiz yerlere defineyi gizleyen kişi veya kişiler taşlar üzerine kimi figürler çizerek kendilerince bir dil kullanırlar. Bu şifreli dil, başkalarınca bilinmeyen ama sadece kendilerinin bildiği bir şifrelemedir.

Bu iki maddeyle alakalı bir diğer önemli konu, definenin taş içerisine gizlenmesidir. Bu daha çok eşkıyalar tarafından kullanılan bir yöntemdir. Kaya, öncelikle oyulur. Oyulan yere para, heykel gibi değerli nesne beze sarılarak koyulur. Sonra, taştan dökülen parçalar ufalanarak, süt, yumurta gibi sıvılarla karıştırılarak harç yapılır ve oyuk taş renginde olan bu harçla sıvanır. Buna kasa denir. Ama kasayı göstermesi için ise bir işaret bırakırlar ki bu genelde küçük bir oyma şeklindedir.

Yukarıda gömülü definelerden bahsettik. Bir de paha açısından çok daha değerli antik eserler var ki bunlar da genel de kral mezarı dediğimiz mezar tiplerinden çıkan nesnelerdir. Bu mezarlar ya oda şeklinde ya da kaya içine oyularak yapılır. Ölünün değerli eşyaları da ölüyle beraber gömülür. Bu odaların içerisinde ki eşyaların değeri o dönemki halkların zenginlikleriyle doğru orantılıdır.

Bu mezarları ele veren önemli işaretler vardır. Bunlar kaya duvarına, pencere tarzı yapılan nişleri sunak alanı olarak yaparlar ki, ölüye bir şeyler adadıklarında o niş içerisine yerleştirirler. Taştan koltuk, kayanın üzerinde kare veya yuvarlak oyma, V harfi veya ters V harfi işareti gibi işaretlerde kaya mezarını ele veren diğer önemli işaretlerdendir.

Define Ne İle Aranmalıdır?

Alan Tarama ve Altın Çubuklar

Parası olmayan kesimin arzuladığı şey, alan tarama ve çubukların işe yaramasıdır, böylelikle defineye daha kolay ulaşılabilirler. Ancak ne alan tarama ne de çubuklar insanı tatmin eden araçlar değildirler. Size çok kazma sallatır ve sizi bıktırır. O yüzden çubuk ve alan taramayı tercih etmenizi istemem ki hem ümit hem zaman israfıdır.

Uydudan Yer Tespiti

Kimileri uydudan define yeri tespiti yaptığını iddia ederek, birçoklarını dolandırmaktadır. Gönül böyle bir teknolojinin olmasını ister ama maalesef öyle bir teknoloji yok.

Define sektöründe iyi birer kullanıcı iseniz, dedektör ve yeraltı görüntüleme sistemleri size yeter de artar bile. Bu arada ne aradığınız da çok önemli. Tek parayı en iyi dedektör taş çatlasın 50 cm den alır. Derin aramalar için ise pulse sistem bir dedektör tüp büyüklüğündeki bir metali en büyük başlıkla taş çatlasın 3 metreden alabilir ki toprak yapısı sert ise bu mesafe daha da düşer.

O yüzden bizim dedektör, tek parayı 1 metreden alıyor diyen, veya 50 li başlık ile benim dedektör bir küpü 5 m.den alır diyen olursa bilin ki sallıyordur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.