Serçe Kuşlarının Özellikleri

Serçe Kuşlarının Özellikleri Nelerdir?

Serçe Kuşu: Dam Kuşu

Serçegillerden, insanlara yakın yerlerde ve sürüler halinde yaşayan, yuvasını genellikle evlerin damlarına yapan, çok hareketli, koyu boz renkli, çok küçük, eti yenen, ötücü bir kuştur. (Kaynakça: Google Sözlük)

En iyi bilinen ve en yaygın türü olan bayağı serçe hemen her gün karşılaştığımız kuş türüdür. Bu kuşlar büyük küçük tüm yerleşim birimlerinde, tarlalarda ve bahçelerde küçük sürüler halinde yaşar.

Cıvıltıları gün boyunca duyabilir. Üstelik oldukça kavgacıdırlar ve ara sıra kuyruklarını yelpaze gibi açarak dövüşürler.

Serçe Kuşlarının Özellikleri

Erkekler ve dişiler birbirinden kolayca ayırt edilir. Erkeklerin siyah bir önlüğü varken, dişilerde bu siyah alan yoktur. Üst bölümleri kızıl kahverengi üstüne siyah çizgidir. Tepesinde boz bir bölge gerdan ve göğsün de genişçe siyah bir leke bulunur. Yüzünün yanları ve alt bölümleri beyazdır.

Çok gürültücü bir kuş türüdür.

Bir arada yaşamayı seven bir kuş türüdür.

Kuluçka süresi iki haftadır.

Serçeler, genel olarak tohumlarla beslenir. Böceklerle beslendikleri olur.

Dişi, yuvaya 3-5 yumurta bırakır.

Yavrularının uçma yetisi kazanmalarına değin, sürekli yanlarında bulunurlar.

Serçe kuşu, çalı çırpıdan yaptıkları geniş ve oldukça özensiz yuvalarını kuş tüyü, yün ve kıllarla döşer. Evlerini genellikle çatı aralarına yaparlar. Ayrıca yuvalarını duvardaki oyuklara, sarmaşıkların arasına, ağaç ve çalılara yapabilirler. Bu kuşlar kimi zaman başka kuşların yuvalarını da kullanırlar.

Kaynak:

https://www.webkulis.net/konu/sercenin-ozellikleri-nelerdir-kisaca.23742/ adlı internet sitesinden faydalanılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.