Meme Kanserinin Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Meme Kanserinin Başlıca Nedenleri Nelerdir?

 Günümüzde hepimiz memedeki hücrelerin kontrol edilemeyen büyümesi nedeniyle ortaya çıkan meme kanseri teriminin farkındayız. Kadınlar erkeklerden daha fazla risk altındadır. Kadınlarda teşhis edilen en yaygın kanser türlerinden biridir ve esas olarak memenin kanallarında veya loblarında görülür. Bu kadar kötü durumdan kaçınmak için her kadının bir takım önleyici tedbirler alması önemlidir ve bunun için kök nedeni ile ilgili doğru bilgiye sahip olmak şarttır. Aşağıda meme kanseri üzerinde etkileri olan nedenlere yer verilmiştir.

Meme Kanserinin Başlıca Nedenleri:

Kadınlarda meme kanserinin ana nedeni henüz bilinmemektedir. Yine de, hastalıktan etkilenme riskinizi artıran bazı faktörler vardır, örneğin:

Yaşlanma: İnanması zor, ancak yaşlanmanın kanser oluşumunu tetikleyen faktörlerden biri olduğu gerçek. Yaşlanmaya başladığınızda hastalıktan etkilenme riskiniz de artar.

Alkol Tüketimi: Aşırı alkol tüketimi de riskinizi ikiye katlar, bu yüzden alkol alıyorsanız ölüme daha yakın oluyorsunuz demektir.

Yoğun Göğüs Dokusu: Bu duruma neden olan bir başka sebep de yoğun meme dokusuna sahip olmaktır. Bu durum hastalıklı hücrelerin büyümesini artırabilir.

Erken Adet: 12 yaşından önce adet gören kadınlar, hastalıktan diğerlerine göre daha fazla etkilenme riski altındadır.

Geç anne olmak veya hiç hamile kalmamak: Herhangi bir nedenle ilk çocuğuna daha büyük bir yaşta sahip olan kadınların meme kanserine yakalanma riski daha yüksektir. Ayrıca, hamile kalamayan kadınlar da bundan etkilenmektedir.

Aile Geçmişi: Bir memede meme kanseri varsa, diğer tarafta da meme kanseri olma olasılığınız daha yüksektir. Ayrıca, ailenizde daha önce olan biri varsa, bu da meme kanseri olasılıklarınızı ikiye katlayabilir.

Bunlar, meme kanserine yakalanma riskinizi artıran birkaç nedendir. Bu tür hastalıklarda erken teşhis çok önemlidir. Ülkemizdeki birçok tanı merkezi ile erken teşhis olasılığınızı arttırabilirsiniz.

Sessizce acı çekmek yerine iyileşme şansınızı ikiye katlayan uygun bir tedaviye başlayın. Bu hastalıktan kurtulmak için birçok tedavi yöntemi vardır. Bunlar ameliyat, radyoterapi, kemoterapi, hormonal veya endokrin tedavisi gibi farklı tedavi türleridir. Mevcut durumunuza göre doğru tedavi yöntemi, daha çabuk iyileşmenizi sağlayabilir.

Yazar: Lakhwinder Singh, Meme Kanserinin Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.