Kanuni Sultan Süleyman

Kanuni Sultan Süleyman Kimdir?

Kanuni Sultan Süleyman olarak bilinen 1. Süleyman, Osmanlı imparatorluğunun 10. Padişahı ve İslam’ın 89. Halifesidir.

Batıda Muhteşem Süleyman, doğuda adetli yönetimi nedeniyle Kanuni Sultan Süleyman adlarıyla anılır. 1520’den 1566’aya kadar ki ölümüne dek 13 sefere çıkmış. 46 yıl boyunca imparatorluğun en parlak döneminin hükümdarlığını yürütmüştür.

27 Nisan 1495’te Trabzon’da dünyaya geldi. Annesi Ayşe Hafsa Sultan babası 1. Selim idi. 7 yaşında Topkapı Sarayında eğitim almak üzere Enderun mektebine gönderildi. Burada tanıştığı Pargalı Damat İbrahim Paşa ile sıkı dost oldular.

1.Süleyman kuyumculuk mesleğini okudu. Babasının 1520’de ölümü üzerine Manisa’dan İstanbul’a gelerek tahta çıktı. Babasına büyük bir cenaze töreni tertip etti.

Selimiye Camii’ni inşa ettirdi. Tahta çıkışı sebebiyle askerlere bahşişler, fakirlere sadaka dağıttırdı. Ayrıca halka zulmeden Kaptanı Derya Cafer Bey’i idam ettirdi. Bu faaliyetleri Kanuni lakabını almasında önemli rol oynadı.

Başarılı bir asker, kudretli bir lider ve eşine nadir rastlanır bir devlet adamı olan Kanuni, adaletli uygulamaları neticesinde halkın gönlünde taht kurdu.

Aynı zamanda sanatçı kişiliğiyle de ön plana çıkan kanuni divan edebiyatının, gazel yazma rekoruna da sahiptir.

Birçok fetihte bulunmuştur. İlk olarak 1521’de Belgrad daha sonra 1522’de Rodos, 1526’da Mohaç, 1534’de Bağdat ve Tebriz, 1538’de Boğdan’ın tamamı ve Preveze, 1541’de Macaristan’ın tamamı, 1543’de Estergon, 1551’de Trablusgarp, 1553’de Safevi topraklarının bir kısmı, 1566’da Zigetvar  Kanuni Sultan Süleyman tarafından fethedildi.

Kanuninin dört eşi vardı. En bilineni Hürrem Sultan’dır.

Kanunin yedi şehzadesi vardı.

Mimariye çok önem vermiş ve onun döneminden günümüze 375 eser kalmış.

6 Eylül 1566’da Macaristan’da sefer sırasında ölmüştür, yerine ise oğlu 2. Selim geçmiştir.

Kaynak: https://www.sabah.com.tr/galeri/yasam/kanuni-sultan-suleymanin-hayati/4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.