Border Collie Köpeği Hakkında İlginç Bilgiler

Border Collie Köpeği Hakkında İlginç Bilgiler

Border Colle, koyun sürüsüne çoban köpeği olmak için orijinal olarak yetiştirilmiş bir köpek türüdür. Enerjik ve eğlenceli bir köpektir ve köpek ırklarının en akıllısı olarak kabul edilir. Border Collie köpeği orta büyüklükte bir köpektir.

Border Collie’nin tüyleri çeşitli renklerdedir. Siyah ve beyaz en yaygın olanıdır. Bununla beraber siyah / beyaz / ten rengi, kırmızı / beyaz ve siyah / kırmızı / beyaz tüylere sahip olanlarda vardır. Tüyleri orta uzunluktadır ve fazla tüy dökmezler.

Tipik bir Border Collie, 10 ila 12 yıl yaşar.

Bazı Border Collie’ler yüzlerce kelimeyi tanımayı ve onlara tepki vermeyi öğrenebilmektedir.

Bir batında 6 ila 8 yavru yavrularlar.

Aynı zamanda harika arama kurtarma köpekleridir.

En iyi itaatkar köpekler olarak kabul edilirler.

İlk olarak 1995 yılında American Kennel Club tarafından resmi bir cins olarak tanındı.

Border Collie Anavatanı neresidir?

Border Collie, 1800’lerin sonlarında İskoçya ve İngiltere arasındaki sınır ülkesinde melezleme yöntemi ile üretilip yetiştirildi. Başlangıçta adı Scotch Sheep Dog idi. Daha sonra şimdiki adını aldı.
 Border Collies, köpekler arasında en zeki ve atletik olan türlerden biridir. Birçok köpek sporu yarışmasında, özellikle koyun çobanlıklarında favori olan köpek türüdür.

Border Collie, sahibi ve ailesi için harika bir evcil hayvan olabilir. En önemli şey, çok fazla egzersiz, dikkat ve uyarılma almalarıdır. Bu olmazsa ev içerisinde agresif olabilirler. Unutulmamalı ki iyi bir çoban köpeği olan Border Collie’nin hareket etme içgüdüsü oldukça yüksektir.

Border Collie Köpeği Hakkında İlginç Bilgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.