Ezdeşir Şah ile Şatrun Şahın Kızı Masalı

Ezdeşir Şah ile Şatrun Şahın Kızı Masalı

Bir zamanlar İran ülkesinde yaşayan Ezdeşir adında bir padişah varmış. Bu padişah, birçok memleketi emri altına alıp yönetmekteymiş. Bir gün Ezdeşir Şah, Şatrun adındaki padişahın memleketini ele geçirmek istemiş. Bu yüzden Şatrun Şah’ın kalesine yakın bir yerde askerleriyle beklemeye başlamış. Bir hayli zaman kaleyi kuşatıp ele geçirmeye çalışmış fakat bir türlü ele geçirememiş.

Günlerden bir gün Şatrun Şah’ın kızı, köşkün yüksek bir yerine çıkıp kaleyi kuşatan askerlere bakarken Ezdeşir Şah’ı görmüş. Kız, Ezdeşir Şah’ı görür görmez âşık olmuş, ardından Ezdeşir Şah’a mektup yazmış. Şatrun Şah’ın kızı, mektubunda “Beni nikâhına alarak benimle evlenmeye söz verirsen, kaleyi kolaylıkla nasıl elde edeceğini sana söylerim,” diye yazıp mektubu bir oka bağlayarak oku Ezdeşir Şah’ın çadırına doğru atmış.

Ezdeşir Şah mektubu alıp okuyunca çok sevinmiş, sonra kıza mektup yazmış. Ezdeşir Şah, mektuba “Sen, söylediklerini yapıp sözünü tutarsan ben, seni nikâhıma alıp eşim olarak kabul ederim, seninle evlenirim,” diye bir mektup yazıp, o mektubu ok ile prensesin oturduğu saraya doğru atmış.

Prenses, Ezdeşir Şah’ın mektubunu alıp okuyunca çok mutlu olmuş, kalenin kolaylıkla nasıl elde edileceğini Ezdeşir Şah’a bildirmiş. Bunun üzerine Ezdeşir Şah, hemen gereken hazırlıkları yaparak Şatrun Şah ve askerlerinin habersiz olduğu bir zamanda harekete geçip kızın söylediği yerden saldırarak kaleyi ele geçirmiş. Şatrun Şah’ı yakalayıp öldürmüş, onun yerine tahta geçip oturmuş. Ardından da verdiği söz üzerine Şatrun Şah’ın kızını nikâhına alıp onunla evlenmiş. Birkaç gün geçtikten sonra Ezdeşir Şah, bir gece kızın acı çekerek yatakta dönüp durduğunu görmüş. Bir türlü kızın gözüne uyku girmemiş. Bu durumu gören Ezdeşir Şah, kıza,

-“Sana neler oluyor? Niçin uyumuyorsun” diye sormuş.

Kız:

 -“Yatak canımı acıtıyor. Bir türlü uyuyamıyorum” demiş. Bunun üzerine Ezdeşir Şah, çarşafı kaldırıp kızın yatağına bakınca iğneli bir ağaç yaprağının çarşafın altında olduğunu ve bundan dolayı da kızın vücudunun yara olduğunu görüp şaşkına dönmüş ve kıza,

 – “Ey kız! Baban seni neyle besledi, diye sormuş.” Kız, Ezdeşir şah’a,

– “Metan balı, tereyağı ve ilikle besledi” demiş. Ezdeşir Şah, kıza,

-“Baban, seni nazlı bir şekilde böyle yiyeceklerle besleyip büyütmüş. Babanın senin üzerinde babalık hakkı çoktu fakat sen babanın ölümünü istedin. Seni böyle seven babana bunu yapmış olman beni çok üzdü. Senin gibi biri benim karım olamaz,” demiş ve kızı hapse attırmış. Kız, babasına yaptığı bu ihanetten dolayı çok ama çok pişman olmuş. Kendini affetmesi için Allah’a çok tövbe etmiş. Allah (cc), anne ve babayı sevmeyi ve saymayı, hürmet etmeyi ve üzmemeyi emretmiş; anne ve babayı üzenleri ise cezalandıracağını söylemiştir.

Kaynak: Kırk Vezir Hikayeleri, Ezdeşir Şah ile Şatrun Şahın Kızı Masalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.