Friglerin Genel Özellikleri Nelerdir?

Friglerin Genel Özellikleri Nelerdir?

İlk Çağ Anadolu medeniyetlerinden biri de Friglerdir. Hint Avrupa Dil ailesine bağlı bir dil konuşan Frigler, MÖ. 1200 ila MÖ. 676 yılları arasında hüküm sürmüştür.

Öğrencilerin ödevlerine yardımcı olmak için ‘Friglerin Genel Özellikleri Nelerdir-Frigler Kimdir ?‘ konusunu kısa ve öz bir şekilde aşağıda bulabilirsiniz.

Friglerin başkenti Ankara’nın Polatlı ilçesinde bulunan Gordion şehriydi. Şehri Frig Kralı Gordios kurmuştur.

Frigler, en güçlü dönemlerine kral Midas döneminde ulaşmışlardır.

Friglerin temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktı. Ayrıca halı dokumacılığı ve maden işleme sanatında oldukça ileriydiler.

Frigler, Fibula adı verilen çengelli iğneyi icat etmişlerdir.

Friglerden günümüze ulaşan en önemli eserler Kral Midasın mezarı ve Kral Midas anıtıdır.

Friglerde ölümden sonraki hayata inanç vardı. Ancak çok tanrılı bir inanç sistemleri vardı.

Ölümden sonra ahiret inançları olduğu için ölülerini Tümülüs adı verilen toprak altında yaptıkları oda mezarlara gömerlerdi. Bu mezarların üzeri daha sonra toprakla örtülür ve küçük bir tepe görünümü verilirdi. Ancak bu Tümülüs mezarları her insan için değil, kral ailesi ve soylular için yapılırdı.

Frigler yıkıldıktan sonra doğuya göç eden Frig aşiretleri gittikleri yere kendi inanç ve kültürlerini de götürmüşlerdir.

Frigler döneminde önemli tanrı figürlerinden biri Kibele Tanrıçasıdır. Ana Tanrıça olarak kabul ettikleri bu tanrıçanın dağlarda yaşadığına inanılırdı. Bu yüzden dağlara özel bir hürmet gösterilirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.