Organik Balın İnanılmaz Faydaları

Organik Balın İnanılmaz Faydaları

Bal, 2.500 yıldan fazla bir süredir sayısız medeniyet tarafından kullanılagelmiştir. Geçmişte ve günümüzde yaraları iyileştirmek için kullanılan bal ayrıca, şaşırtıcı faydaları nedeniyle birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. İster ham olarak alabilir ya da ılık su veya meyve suyuyla karıştırabilirsiniz. Suyunuza şeker yerine bir çay kaşığı bal bile ekleyebilirsiniz. İnsanlar hem tadı hem de sağlık faydaları dolayısıyla organik balı tercih etmekte.

Organik Balın İnanılmaz Faydaları Nelerdir?

1-Sağlıklı bir tatlandırıcıdır

Beyaz şeker yerine her zaman için bal kullanabilirsiniz. Ayrıca % 69 glikoz içeren, tatlandırıcı açısından gerçekten harika olan balı tercih edebilirsiniz. Lezzet ihtiyacınızı karşılarken de faydalarını göz ardı etmemek gerek.

2-Kilo vermeye yardımcı olur

Vücutta bulunan yağları yakmanın en iyi yollarından biri de, ılık suya bal katıp tüketmektir. Bunun asırlık bir geleneği vardır. Pek çok insan balın şekerden daha fazla kaloriye sahip olduğunu söylese de, balın limon suyu veya tarçınla karıştırılması aslında vücudunuzdaki yağ dokusunu emebilir ve bu ekstra yağ tabakasını eritmenize yardımcı olabilir.

3-Öksürük kesicidir

Bal, öksürük şikayeti olan çocuklar için olağanüstü bir çare görevi görür. Pek çok çocuk, üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı uyku komplikasyonlarından muzdariptir. Pediatri Dergilerinde yayınlanan araştırma çalışmalarına göre, 1-5 yaş grubu çocukların uyku bozukluklarına ve gece öksürük şikayetlerine iyi gelmektedir.

4-Enerji vericidir

Organik bal, inanılmaz bir enerji artırıcı görevi görür. 1 yemek kaşığı şeker 15 kalori içerirken, 1 yemek kaşığı bal 64 kalori içerecektir. Ayrıca balda bulunan karbonhidratların kolaylıkla sindirilip glikoza dönüştürülebilmesi de kişinin şeker yerine balı tercih etmesi gerektiğinin bir başka nedenidir.

5-Bireysel Performansı Arttırır

Organik bal genel performansın artmasını sağlar. Bir sporcunun performansını artırmak için mükemmel bir bileşendir. Kan şekeri seviyelerini korumak ve egzersiz sonrası glikojen seviyesini geri kazanmak için harika bir besindir. Ayrıca, bal insanların insülin seviyesini düzenler.

6-Hafızayı Güçlendirir

Anneler, beynin hafıza ile ilgili işlevlerini güçlendirmek için çocuklarına organik bal vermeyi tercih ederler. Sinirsel aktivitelerinizi düzenler, böylece çevreyle daha iyi bağlantı kurmanıza yardımcı olur. Sinir sisteminizi düzenler ve sağlıklı bir yaşam sürmenizi sağlar.

7-Vitamin ve Mineral Açısından Zengindir

Organik bal, vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir. Balda bulunan vitamin ve mineral oranı, arıcılıkta kullanılan çiçek türlerine bağlı olsa da, yine de kalsiyum, C vitamini ve demir dahil olmak üzere çok çeşitli mikro besinlerden oluşur. Bu nedenle, her zaman için şeker yerine organik bal kullanmayı önemseyin.

8-Güçlü Bir Antiseptikdir

Bal bazı antiseptik özellikler içerir ve balın bu antimikrobiyal aktivitesi aslında nektar kaynağına bağlıdır. Bununla birlikte organik bal, bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde büyük bir potansiyele sahiptir.

9-Güçlü bir Antioksidandır

Organik bal, birçok kronik sağlık sorununu tedavi eden mükemmel bir antioksidandır. Serbest radikallerin vücuttan atılmasına yardımcı olan nutrasötiklerden oluşur. Sonuç olarak, fenolikler ve peptidler içeren bal, bağışıklık sisteminizi güçlendirir, daha iyi performans göstermenize ve sağlık sorunlarına daha az eğilimli olmanıza yardımcı olur.

Yukarıdaki faydalarının yanında daha birçok faydası olan balı, ama organik olanını sofralarınızdan eksik etmeyin.

Yazar: Mousumi Gharami  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.