Dutun Faydaları Nelerdir

Dutun Faydaları Nelerdir?

Dutgillerden, kuzey yarımkürenin genellikle ılıman bölgelerinde yetişen, on iki türü bulunan, boyu on sekiz metreye ulaşabilen, uzun saplı, sarmal dizili ve kenarları testere dişli, açık yeşil yaprakları olan, yaprağıyla ipekböceği beslenen ağacın meyvesine denir. (Kaynak: Google Sözlük)

Beyaz, kırmızı ve siyah olmak üzere üç ana çeşidi bulunan dut meyvesinin birçok faydası bulunmaktadır. Ayrıca dut ağacının yaprakları, ipekböceklerinin temek besin maddesidir.

Dut meyvesinden kimi yerde şarap, meyve suyu, çay, pekmez, pestil veya reçel üretimi yapılmaktadır.

Dutun Faydaları Nelerdir?

1.Taze dutların % 88’i sudan oluşur ve 140 gramda 60 kalori barındırır. Taze ağırlığa göre% 9.8 karbonhidrat, % 1.7 lif,% 1.4 protein ve% 0.4 yağ sağlarlar.

Dutlar genellikle kurutulmuş olarak tüketilir. Kuru dutun, % 70’i karbonhidrat, % 14’ü lif, % 12’si protein ve % 3’ü yağ bulundurur. Protein açısından çok zengin bir meyvedir.

2.Dutlar birçok vitamin ve mineral bakımından zengindir. İçeriğinde özellikle C vitamini ve demir oranı çok yüksektir.

Kansızlık tedavisinde özellikle duttan yapılan pekmez tavsiye edilir. Kansızlık için her sabah ve akşam bir tatlı kaşığı pekmez tüketilmesi önerilir. Ancak bunun en az 2-3 hafta kullanılması gerekmektedir.

K vitamini, E vitamini ve potasyum içerir. K vitamini özellikle kemik sağlığı için gerekli vitaminlerdendir.

3. Dutlar, kolesterol seviyelerini düşürebilir, yağlı karaciğer hastalığını önlemeye yardımcı olabilir ve kan şekeri kontrolünü iyileştirebilir. Ayrıca kanser riskini azaltabilecek oksidatif stresi azaltır.

4.Taze dut yaprakları ishali kesmede kullanılmaktadır.

Kaynak: https://www.healthline.com/nutrition/foods/mulberries#plant-compounds

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.