Bacak Lenfödemini Azaltmak için Yüzme

Bacak Lenfödemini Azaltmak için Yüzme

Yıllardır Bacak Lenfödemine sahip insanlara şişliği azaltmak için en iyi egzersizin yüzmek olduğunu söylüyorum. Neden? Yüzmenin en iyi egzersiz olmasının birkaç nedeni vardır.

Birincisi, yüzerken dikey değil yatay duruyorsunuz ve bacağınız, gövdenizin altında. Bu, şişliği azaltmak için uzanırken veya bacağınızı yüksek bir yere uzatmak gibidir.

İkincisi, yüzerken kan akışınız artar böylece vücut sıvılarınızın hareketlenmesi sağlanır. Uzuvların ve kasların hareketi, sıvıları vücudunuzda hareket ettirmek için bir kuvvet yaratır. Yüzerken tekme atma hareketi, sıvıları bacağınızdan dışarı itmeye yardımcı olur. Kanınız ve lenfatik sıvınız, yüzerken oturmak veya uzanmak yerine daha hızlı hareket eder.

Üçüncüsü, suyun kendisi vücuda havuzdayken hafif bir basınç uygular. Bu basınç, vücudunuzda gerginlik oluşturduğundan dolayı çok faydalıdır. Yüzmek harikadır, bunun yanında ayakta durmak ve bacağınızı suda hareket ettirmek bile oldukça yararlıdır.

Dördüncüsü ise yüzme dizlere baskı oluşturmaz. Bu, yürürken veya koşarken olduğu gibi ayağınızın her adımda yere çarpmadığı anlamına gelir. Yürümek ve koşmak aslında bacak lenfödeminin tüm çarpma / darbe ve yerçekimi nedeniyle daha da kötüleşmesine neden olur. Evet, dolaşıma biraz yardımcı olurlar, ancak ödemleri bacaktan dışarı itmek yerine ödemlerin bacağın içine yığılmasına neden olur. Yüzme, diğer aerobik egzersizlere kıyasla bacak lenfödemine sahip bizler için çok daha etkilidir.

Tecrübem…

1991 kanser ameliyatımdan beri bacak lenfödemiyle uğraşıyorum. O zamanlar zaten fizik tedavi uzmanıydım.  Vücudun nasıl çalıştığını biliyordum.

Sağ kalçamda kötü huylu melanom vardı. Kanser ameliyatı sonrası birçok doktor bana hayatımın geri kalanında yatağa bağımlı kalacağım söyledi. Ameliyat hayatımı kurtarmanın tek yoluydu. Doktor, kanserin zaten lenf düğümlerime ve vücuduma yayılıp yayılmadığından emin değildi. Öyle olsaydı çok geç olurdu zaten. Ameliyata girerken yatalak kalma korkusu tüm düşüncelerimi sarmıştı.

Doktorlar ameliyat sırasında kasık bölgemden kötü huylu tümörü ve lenf düğümlerini çıkardı. Saatler süren iki ameliyat oldu. Ameliyattan hemen sonra bacağım belim kadar genişti. Bir ağaç gövdem ve onu normal boyutuna indirmek için uzun bir yolum vardı. Hayatım kurtarıldı ama bacağım ve hayatım sonsuza dek değişti. Bacağımı neredeyse normal boyutuna indirmem yaklaşık bir yıl sürdü. Bacak lenfödemimi çok iyi korudum çünkü çok disiplinliyim.

Şişliği azaltmak için birkaç hızlı ipucu … yükselme, sıkıştırma, dolaşım / hafif egzersiz ve çeşitli meyve ve sebzelerden oluşan çok sağlıklı bir diyet – şişliği azaltmanın sırrı budur. Meyve ve sebze gibi yiyecekler ye. İşlenmiş gıdalardan, fast-foodlardan, abur cuburlardan, alkol, soda ve diğer sağlıksız gıdalardan uzak dur.

Üniversitede fizik tedavi okudum ve uzun yıllar CSCS oldum. Sağlığı nasıl koruyacağımı ve hastalık ve yaralanmalardan nasıl kurtulacağımı biliyorum. Kabul ediyorum, bilgim bacak lenfödemimi korumamı kolaylaştırdı, ama sen de yapabilirsin.

Bugün bunu yazmama ne sebep oldu? Lenfödemimi daha iyi koruyabilmek için bir havuza girebilmeyi dileyerek tüm kış boyunca bekledim. Bu hafta havuz açıldı ve havuz geçiş ücretimi ödedim. Bacağımın güzel görünmesini ve iyi hissetmesini sağlayabileceğim.

Yazar: Karen Goeller, Bacak Lenfödemini Azaltmak için Yüzme. http://www.lymphedemabook.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.