Kansere Karşı Sarımsak Tüketin

Kansere Karşı Sarımsak Tüketin

Bilim adamları, sarımsağın vampirleri savuşturma yeteneğini asla test edemediler çünkü bilim adamları genellikle gündüz vardiyasında çalışırken vampirler gece vardiyasında çalışırıyordu.

Ancak günümüzde vampirlerden çok daha ciddi bir sorunla karşı karşıyayız: Kanser.

En azından, kansere karşı sarımsakla tedavi yöntemini uzun süre gözlemleyen iki araştırmacının önerisi bu.

Bu araştırmacıların dikkatlice dinlenmeleri gerektiğini düşünüyoruz. Her şeyden önce, çalışmalarını iki büyük sağlık örgütünün üyeleri olarak yazdılar – ABD Ulusal Kanser Enstitüsü (Judith Dausch, Ph.D., RD) ve Amerikan Kanser Derneği (Daniel Nixon, MD).

İkincisi, sarımsağın sağlık potansiyelini araştıran, özellikle bir anti-kanserojen (bir kanser savaşçısı) olarak önceki çalışmalara 100 referans bile bulmuşlar.

Sarımsak, kanser hücreleriyle karıştırıldığında, farelere verildiğinde veya doğrudan indüklenmiş tümörlere enjekte edildiğinde kanserin engellendiğini veya zayıflatıldığını gösteren 40 yıllık bir dizi laboratuvar deneyi de mevcut.

Şimdiye kadar elimizde olmayan şey, sarımsağın insanların kanserden uzak kalmasına veya yerleşik bir kanseri yok etmek için yeterli bağışıklık tepkisi toplamasına yardımcı olabileceğini gösteren çalışma.

Ancak, sarımsağın insanlarda kanser önleyici bir etki yaratabileceğine dair bazı ilginç dolaylı kanıtlar var. Daha önce de, bir Çin araştırması, sarımsak tüketiminin yüksek olduğu bölgelerde (günde yaklaşık 20 mg) mide kanseri oranının, sarımsak tüketiminin düşük olduğu bölgelere göre yalnızca onda biri kadar düşük olduğunu buldu.

ABD’deki Ulusal Kanser Enstitüsü’nün ortak sponsorluğunda Çin’den gelen başka bir rapor da aynı etkiyi buldu. Bu hastalığın çok yaygın olduğu bir bölgede mide kanseri oranlarını karşılaştıran bilim adamları, soğan, yeşil soğan, sarımsak veya ilgili sebzeleri yiyen insanlar arasında yüzde 40 daha düşük olduğunu buldular.

Dr. Nixon ayrıca;

“Sarımsak ve soğanın liberal tüketiminin Japon Hawaiililerde kolorektal kanser insidansının azalmasıyla ilişkilendirildiğini” bildirdi. Ve Belçika’da, daha yüksek soğan tüketimi, daha düşük rektal ve kolon kanseri riskiyle ilişkilendirilmiştir.

Bilimsel topluluk, 50’li yılların sonlarına kadar, Cleveland’daki Western Reserve Üniversitesi’nden yapılan araştırmanın, sarımsağın önemli bir bileşeni olan allisin’in farelerde güçlü anti-kanser etkilere sahip olduğu tespit edildi.

Ayrıca, Florida’daki bir kliniğin çalışması, üç hafta boyunca günde iki ila üç baş sarımsak yiyenlerin, doğal öldürücü hücreler olarak bilinen beyaz kan hücrelerinin aktivitesinde büyük artışlar gösterdiğini buldu. Çeşitli kanserli tümör dokularının bulunduğu bir laboratuvar tabağına yerleştirildiklerinde, bu hücreler, sarımsak yemeyen insanlardan alınan hücrelerin iki katından daha fazla sayıda tümör hücresini yok etti.

Sarımsağın anti-kanser özellikleri belirlendiğinden, özellikle de doğal olduğu ve nispeten yan etkileri olmadığı için önem arzetmekte. Bu arada sarımsak, bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara yol açabilir ve çok fazlası mide ağrısına neden olabilir, ilginç bir nefes rahatsızlığından bahsetmiyorum bile. Sağlıklı ve zinde bir vücut için sarımsak tüketin.

Yazar: Andy G., Kansere Karşı Sarımsak Tüketin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.