Kekik Faydaları Nelerdir?

Kekik Faydaları Nelerdir?

Allah’ın biz kullarına bahşettiği diğer mucizevi bir bitki olan Kekik, ecza deposu niteliğine sahip. Bu yazımızda soframızdan eksik etmediğimiz bir baharat olan Kekik bitkisinin faydalarına değineceğiz. Peki! Kekiğin Faydaları nelerdir, Kekik çayının faydaları, kekik yağı faydaları nelerdir? Şimdi bu soruları cevaplayalım.

Ülkemizin her bölgesinde bulunabilen Kekik bitkisinin tıpta ve yemeklerde kullanımı binlerce yıl öncesine dayanır. Özellikle Roma İmparatorluğu devrinde yemeklerde imparatorlarca sıklıkla kullanılan bir baharattı. Kekiği yemeklerde kullanmalarının nedeni zehirlenmelere karşı koruyucu etkisine olan inançtı. Ayrıca evlerinin güzel kokması ve şeytanlardan arındırılması için kendi ev ve tapınaklarında da kekiği tütsüyerek kullanmışlardır.

Kekik Faydaları Nelerdir?

Solunum yolu enfeksiyonlarında geçmişten beri kullanılagelen kekiğin bu özelliğini, yapılan bilimsel çalışmalarda doğrulamıştır. Kekik, güçlü anti-spazmodik olan timol ve karvakrol gibi bitki fenolleri bakımından zengindir ve bu da onları güçlü öksürük baskılayıcı yapar. Bu bitkinin antibakteriyel ve balgam söktürücü nitelikleri, öksürüğün dışarı atmaya çalıştığı mukusu zayıflatırken, bronşiyal sistemi hafifletir ve yatıştırır. Ayrıca Almanya’da kekik yağı, öksürük ve üst solunum yolu iltihabı ve bronşit tedavisinde kullanımı bilimsel olarak desteklenmektedir.

-Kekik, Boğaz Ağrısı tedavisinde de ciddi bir etkiye sahiptir. Kekik yağı, doğanın en güçlü antimikrobiyallerinden biridir ve birçok bakteriye karşı oldukça etkilidir. Ayrıca kekik yağı, MRSA dahil olmak üzere çeşitli Staphylococcus türlerine karşı etkilidir.

Yara iyileşmesini hızlandırır. Kekikte bulunan antiseptik bileşikler yaraları enfeksiyonlara karşı koruyarak, yaranın iyileşmesini hızlandırır.

Kalp sağlığını destekler. Kekiğin antispazmodik nitelikleri (özellikle uçucu yağda) damarları ve arterleri gevşetmeye yardımcı olur, bu da kan basıncını düşürür ve kalp üzerindeki baskıyı azaltır. 

Sindirim sağlığı açısından çok etkili bir bitkidir. Ayrıca Kekik, gastrointestinal sistemde gaz oluşumunu önlemeye yardımcı olur ve şişkinlikle savaşmaya yardımcı olur.

Böbrek Sağlığı açısından da oldukça faydalı bir bitkidir. Sahip olduğu içerikler sayesinde idrarın atımını kolaylaştırır.

Ruh Halini olumlu yönde etkiler. İnsanın gevşeyerek stresten arınmasına yardımcı olur.

-Kekik Yağı sinirleri güçlendirmeye ve depresyon duygusuna karşı savaşmada insana yardımcı olur.

Kekik nasıl kullanılmalı?

-Kekik Bitki Çayı: 2 çay kaşığı kuru ot üzerine bir bardak kaynar su dökün ve 1 dakika demleyin. Günde 3 kez bir bardak içmeniz sizi oldukça rahatlatacaktır.

-Kekik Yağı, banyoda vücuda sürülerek veya masaj yoluyla kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.